Як обладштувати димар для сауни або лазні


Август 21, 2023 – 16:16

Димохід у лазні відіграє не менш важливу роль, ніж сама піч, та й коштує часом не менше. Від нього залежить і пожежна безпека, і чисте повітря в парній, і ефективність печі, і навіть економічна витрата палива. Для вибору димаря важливо знати, яким він буває, і яких вимог потрібно дотримуватися при його установці. Димоходи для сауни та лазні доступні тут.

Види димоходів за місцем встановлення

Димові гази з печі відводяться по трубі, яка може виводитися назовні через стелю та дах або через стіну. Кожен спосіб установки має свої переваги.

Коли труба для лазні монтується всередині парної, навколо неї можна зробити кам'янку або спорудити бак для підігріву води, щоб використовувати тепло, що виробляється піччю. Такий димар зазвичай не має вигинів і поворотів, виходячи по прямій вгору, тому він рідше засмічується (сажа сама падає в топку), його набагато простіше чистити.

З іншого боку, встановлення внутрішнього димаря ускладнюється проходженням через дерев'яні перекриття та покрівлю, які необхідно захистити від перегріву, а прохідні отвори герметизувати від опадів. Це призводить до подорожчання конструкції та потребує більше часу на монтаж.

Зовнішній димар позбавлений цих недоліків. Хоча стіну в точці його виведення назовні також необхідно ізолювати від гарячої труби, але зробити це набагато простіше та дешевше.

Однак він також має свої мінуси.

Якщо піч стоїть біля стіни, і труба відразу виводиться назовні, та частина тепла, яка могла б зігрівати приміщення, не затримується в ньому.

  • Чистка ускладнюється наявністю поворотів і накопиченням у цих місцях сажі та інших продуктів горіння.
  • Зовнішні димарі для лазні необхідно оснащувати ревізійними люками та відстійниками для збирання конденсату.
  • Вертикальна частина труби може упиратися у звис даху, що потребує влаштування додаткових згинів.

Види димоходів за матеріалом виготовлення

Вимогам щодо жароміцності, пожежної безпеки, стійкості до корозії та механічної міцності відповідає не так багато матеріалів. Тому зазвичай банні димарі виготовляють з цегли і металу, а нещодавно на ринку з'явилися і керамічні конструкції.

Цегляні

Цегла - найбільш теплоефективний матеріал, який довго утримує тепло і поступово віддає його в приміщення. Ця властивість особливо цінна для лазні, тому цегляні печі не втрачають своєї популярності. А ось труба для печі в лазню зазвичай робиться з інших матеріалів, тому є резонні пояснення.

  • Цегляний димар займає багато місця і вимагає посиленого фундаменту через велике навантаження від важкої конструкції.
  • На кладку йде багато часу і сил, оскільки вона має бути дуже якісною, з герметичними швами.
  • Шорстка і пориста внутрішня поверхня каналу сприяє швидкому заростанню сажею і потребує частих чисток.

Як правило, на цегляну піч встановлюють такий же насадний димар, що є її продовженням. Металева конструкція таку вагу може не витримати, тому цегляні димарі для банних печей з металу встановлюють окремо і з'єднують із топкою трубою. Вони називаються корінними і може бути як внутрішніми, і зовнішніми.

Сталеві

Сталеві димарі, що випускаються для продажу, роблять із чорної, оцинкованої або нержавіючої сталі. Вони бувають одно- та двоконтурними. Останні складаються із двох вставлених одна в одну труб різного діаметру, між якими прокладено теплоізоляційний матеріал (кам'яна вата).

Для спрощення монтажу та влаштування герметичних стиків труби оснащуються розтрубами. Складання та монтаж здійснюються за допомогою спеціального кріплення та фасонних виробів – опорних та поворотних елементів, трійників, перехідників, відводів тощо.

  • Товщина одностінних пічних труб не менше 0,8-1 мм, а сталь має бути гарної якості: якщо вона зминається руками, то це не димові, а вентиляційні труби.
  • Для двостінних димарів допускається використовувати сталь завтовшки від 0,5 мм, при цьому товщина шару проміжної теплоізоляції становить 30-100 мм.

Завдяки малій вазі, естетичній привабливості та доступній ціні, встановлення димоходу в лазні з оцинковки або нержавіючої сталі є найпоширенішим варіантом. До його переваг також відносяться гладка внутрішня поверхня і хороша опір корозії, що не дозволяє відкладам накопичуватися на стінках.

Бажаючи заощадити, багато хто використовують для облаштування банного димаря звичайні труби великого перерізу із чорної сталі. Вони мають набагато більшу вагу і з'єднуються за допомогою зварювання. Але для саморобної металевої печі є цілком розумним вибором.

Керамічні

Кераміка, як і цегла, має схожі властивості та велику вагу. Тому керамічна труба встановлюється окремо від неї на спеціальній підставі з конденсатозбірником. У комплект димоходу крім труб довжиною 33-50 см входять:

  • фасонні елементи для складання;
  • ізоляційні матеріали;
  • зовнішні блоки;
  • верхній конус;
  • клей для кераміки.

Діаметр труб та фасонних частин з вогнетривкої кераміки становить 140-200 мм при товщині стінки близько 15 мм.

Монтаж димаря у лазні виконується у певній послідовності.

  • Конденсатозбірник з люком для очищення.
  • Ревізійний трійник з великими інспекційними дверцятами.
  • Трійник для підключення до димоходу труби, що виходить з печі.
  • Необхідна кількість прямих елементів для набору висоти.

Всі керамічні елементи склеюються спеціальним складом за допомогою клейового пістолета. Одночасно довкола труби вибудовують кожух із зовнішніх бетонних блоків, а простір між ними заповнюють ізоляційною шкаралупою, що впритул прилягає до труб.

Похожие публикации